• Gminne obchody 105. rocznicy Powstania Wielkopolskiego oraz Święto Patrona SP

     • 7 lutego 2024r.

      Gminne obchody 105. rocznicy Powstania Wielkopolskiego oraz Święto Patrona Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Rosku rozpoczęła msza św. w Kościele pw. św. Stanisława Biskupa celebrowana przez proboszcza ks. Jakuba Turka i  ks. Marka Marcinkowskiego – proboszcza parafii pw.

      Św. Apostołów Piotra i Pawła w Gulczu.

      O oprawę muzyczną podczas mszy św. zadbała parafialna Schola.

      Po mszy odbył się Apel Poległych przy pomniku Powstańców Wielkopolskich, przy którym zostały złożone wiązanki. Następnie wszyscy przeszli do sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej, gdzie odbyła się uroczysta akademia.

      Wśród zaproszonych gości byli, m.in.  Burmistrz Wielenia p. Elżbieta Rybarczyk, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Wieleniu Marek Doczekalski, Radni Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego Szymon Rojewski

      i Marek Helak, Wiceprezes Zarządu Głównego TPPW 1918/1919 w Poznaniu

      p. Roman Grewling, Prezes TPPW 1918/1919 Koło Ziemi Wieleńskiej

      p. Mirosław Nawrot, Prezes Mialskiego Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 dr hab. Arkadiusz Słabig, Dyrektor Samorządowej Administracji Oświatowej w Wieleniu p. Przemysław Grześkowiak, Dyrektor CDN w Pile p. Grzegorz Bogacz,  doradca metodyczny CDN w Pile p. Marzena Teterus, Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wieleniu p. Lucyna Nawrot, p.o. Dyrektora Administracji Budynków Komunalnych w Wieleniu p. Arkadiusz Forecki, Dyrektor Nadnoteckiego Centrum Kultury w Wieleniu Marcin Waśko, Komendant Komisariatu Policji w Wieleniu aspirant sztabowy Marcin Skotarczyk, Komendant KPP w Czarnkowie podinspektor Mikołaj Szydzik, Komendant KP PSP w Czarnkowie bryg. Maciej Kubacki, Kierownik Wiejskiego Domu Kultury w Rosku p. Magdalena Plich, przedstawiciele wielu organizacji z Roska, sołectw gminy Wieleń, dyrektorzy placówek oświatowych naszej gminy.

      Część oficjalną rozpoczęło wprowadzenie pocztów szkół z terenu Gminy Wieleń,  Chóru Lutnia z Roska, Kółka Rolniczego z Roska, Gminnego Koła PSL w Wieleniu i OSP z Roska. Uczniowie klas II i III SP odśpiewali hymn państwowy oraz hymn szkoły.

      Głos zabrali: Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Rosku Roman Frąckowiak, Burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk, Wiceprezes Zarządu Głównego TPPW 1918/1919 w Poznaniu  Roman Grewling, Prezes TPPW 1918/1919 Koło Ziemi Wieleńskiej Mirosław Nawrot.

      O nowej publikacji „ A orzeł biały znów w gnieździe swym gości. Walka o niepodległość i granice w powiatach nadnoteckich w latach 1918-1920",  wydanej przez Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile, we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, opowiedzieli Dyrektor CDN p. Grzegorz Bogacz oraz autorzy książki dr hab.Arkadiusz Słabig nauczyciel Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach, wykładowca Akademii Pomorskiej w Słupsku i Marzena Teterus, nauczycielka historii w Zespole Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Krzyżu Wielkopolskim, doradca metodyczny Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile.

      Listy intencyjne wystosowali: Senator RP Adam Szejnfeld, Posłanka na Sejm RP Maria Małgorzata Janyska ( list odczytał radny powiatu Marek Helak ) oraz Wojewoda Wielkopolski p. Agata Sobczyk.

      Po przemówieniach okolicznościowych ogłoszono wyniki X Gminnego Konkursu Plastycznego „O wolność i niepodległość. Wokół 105. rocznicy Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Wieleńskiej”.

      Uczniowie mieli do wykonania zakładkę dwustronną składająca się z części graficznej i tekstowej z uwzględnieniem wydarzeń na Ziemi Wieleńskiej podczas Powstania Wielkopolskiego.

      Laureatami konkursu w kategorii kl. I-IV zostali:

      I miejsce Mikołaj Jagła SP im. Powstańców Wielkopolskich w Rosku

      II miejsce Anna Bzdręga SP im. Powstańców Wielkopolskich w Rosku

      III miejsce Maja Koza SP im. Powstańców Wielkopolskich w Rosku

      Wyróżnienia

      Hubert Kowal   SP im. Polonii Amerykańskiej w Gulczu

      Zuzanna Łagodzińska  SP im. Polonii Amerykańskiej w Gulczu

      Aleksander  Bendkowski  SP im. Powstańców Wielkopolskich w Rosku

      Dorota Helak SP im. Powstańców Wielkopolskich w Rosku

      W kategorii klas V-VIII

      I miejsce Eryk Kupis SP im. Powstańców Wielkopolskich w Rosku

      II miejsce Maria Wielgosz SP im. Powstańców Wielkopolskich w Rosku

      II miejsce Lena Gogołek SP im. Polonii Amerykańskiej w Gulczu

      III miejsce Wojciech Piechowiak SP im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach

      Wyróżnienia

      Michał Rogalski SP im. Powstańców Wielkopolskich w Rosku

      Szymon Frąckowiak SP im. Powstańców Wielkopolskich w Rosku

       

      Zakładki zwycięzców konkursu zostały wydrukowane i wręczone wszystkim biorącym udział w uroczystości.

      Część oficjalną uświetnił montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów

      i Scholi. O jaką Polskę walczyli Powstańcy Wielkopolscy i jaką dzisiaj chcemy Ją mieć było mottem przewodnim tegorocznego Święta Patrona.

      Na zakończenie uroczystości p. Roman Frąckowiak  skierował podziękowania do wszystkich, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego wzniosłego wydarzenia.

      Goście, jak i uczniowie, mogli zwiedzić wystawę o Powstaniu Wielkopolskim, powstałą z udostępnionych zbiorów prywatnych oraz z Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu.

      Powstańcy Wielkopolscy zajmują szczególne miejsce w historii małej ojczyzny i choć nie żyje już żaden z bohaterów, ich poświęcenie nadal żyje w pamięci kolejnych pokoleń.

                                                                                                    Violetta Wojtaś

     • 4 lutego w 105. rocznicę bitwy o Wrzeszczynę

     • „Nikt im iść nie kazał … poszli, bo tak chcieli”, tymi słowami dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Rosku, rozpoczął obchody 105. rocznicy bitwy o Wrzeszczynę. Obchody zostały poprzedzone uroczystą Mszą Świętą, podczas której w czasie homilii ks. kanonik Tomasz Koliński, a następnie uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich przybliżyli działania powstańcze w 1919r. na terenie wsi Wrzeszczyna. W obecności sztandarów i mieszkańców wsi Wrzeszczyna zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów od Samorządu Gminy Wieleń, wsi Wrzeszczyna, Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego Rabarbar, Ochotniczej Straży Pożarnej, LZS Tarzani Wrzeszczyna, Koła Ziemi Wieleńskiej TPPW i Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Rosku.

      Burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk, w symbolicznym miejscu, przy pomniku pamięci powstania wielkopolskiego w obecności przewodniczącego Rady Miejskiej w Wieleniu, sołtysa wsi Wrzeszczyna Pana Mirosława Myszkowskiego, prezesa Koła Ziemi wieleńskiej Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919 Pana Mirosława Nawrota, Dyrektora SAO Pana Przemysława Grześkowiaka, Pani Małgorzaty Miśkowskiej – emerytowanej nauczycieli szkoły, która jako pierwsza rozpoczęła zbierać informacje o powstańcach z Wrzeszczyny oraz mieszkańców Wrzeszczyny, słowami „Stojąc tu, w zadumie wspominamy naszych krewnych i bliskich naszym sercom, upamiętniamy naszych bohaterskich Przodków, a szczególnie Tych, których życiowe losy związane były z Wrzeszczyną …”, wyraziła ogromną wdzięczność wszystkim uczestniczącym w obchodach upamiętniających 105. Rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Za to, że w wyjątkowy sposób okazują szacunek bohaterom wydarzeń sprzed lat za to, że czynem pokazują młodemu pokoleniu jak czcić pamięć o Przodkach, jak troszczyć się i kochać Ojczyznę, Polskę.

   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Rosku
    • sekretariat.sprosko@oswiatawielen.pl dyrektor.sprosko@oswiatawielen.pl wicedyrektor.sprosko@oswiatawielen.pl
    • Ul. Powstańców Wielkopolskich 15
     64-730 Rosko
     Poland
   • Logowanie