7 lutego 2025 roku odbyły się Gminne obchody 106. rocznicy Powstania Wielkopolskiego oraz Święto Patrona Szkoły Podstawowej w Rosku. Upamiętnienie wydarzeń z roku 1918 rozpoczęto od mszy św. w Kościele p.w. św. Stanisława Biskupa, celebrowanej przez proboszcza księdza Jakuba Turka. O oprawę muzyczną podczas mszy św. zadbał chór Lutnia.
Po mszy odbył się Apel Poległych przy pomniku Powstańców Wielkopolskich, a delegacje złożyły wiązanki. Następnie wszyscy przeszli do sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej, gdzie odbyła się uroczysta akademia.
Wśród zaproszonych gości byli m.in.: Burmistrz Wielenia p. Elżbieta Rybarczyk; Zastępca Burmistrza Wielenia p. Jan Graczyk; Sekretarz Gminy Wieleń p. Krystyna Heppner, asystentka biura poselskiego Posłanki na Sejm RP Marii Małgorzaty Janyska p. Renata Wujec; p. Edyta Poznaniak – Helak i p. Piotr Judkowiak reprezentujący Posła na Sejm RP Adama Lubońskiego; Wicestarosta Powiatu Czarnkowsko–Trzcianeckiego p. Tadeusz Teterus wraz z Radnymi Rady Powiatu; Przewodnicząca Rady Miejskiej w Wieleniu p. Katarzyna Kędzierska wraz z Radnymi Rady Gminy; starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Poznaniu Delegatura w Pile p. Grzegorz Jan Maciuszko; Komendant Komisariatu Policji w Wieleniu podkomisarz Przemysław Kowalski; przedstawiciele Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w osobie prezesa p. Tadeusza Musiała, wiceprezesa p. Janusza Sałaty i sekretarza p. Piotra Wojtczaka; Prezes TPPW 1918/1919 Koło Ziemi Wieleńskiej p. Mirosław Nawrot; pracownicy i wykładowcy Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. UAM dr hab. Agnieszka Jakuboszczak oraz dr Karol Kościelniak; współzałożycielka i dyrektorka Fundacji Języka i Kultury Polskiej w Bedford w Wielkiej Brytanii p. Agnieszka-Zuzanna Derleta, z którą to nasza szkołą nawiązała współpracę; Dyrektor Samorządowej Administracji Oświatowej w Wieleniu p. Przemysław Grześkowiak wraz z dyrektorami placówek oświatowych z gminy Wieleń; Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wieleniu p. Lucyna Nawrot; kombatanci wieleńscy ze Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych wraz z Prezesem p. Bolesławem Kleczewskiem; p. Roman Wikieł wieloletni pracownik Poczty Polskiej; przedstawiciele Chóru Lutnia, Klubu Seniora i Koła Gospodyń Wiejskich z Roska, sołtys Roska, a także przedstawiciele Rady Rodziców SP w Rosku.
Część oficjalną rozpoczęło wprowadzenie pocztów sztandarowych wszystkich szkół z terenu Gminy Wieleń, Chóru Lutnia z Roska, Kółka Rolniczego z Roska, Związku Polskich dzieci Wojny Oddział w Wieleniu, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Gminnego Koła PSL w Wieleniu.
Uczniowie z najmłodszych klas SP odśpiewali hymn państwowy oraz hymn szkoły.
Głos zabrali: Dyrektor SP im. Powstańców Wlkp. w Rosku p. Roman Frąckowiak; Burmistrz Wielenia p. Elżbieta Rybarczyk, asystentka biura poselskiego Posłanki na Sejm RP Marii Małgorzaty Janyska p. Renata Wujec, w imieniu Posła na Sejm RP Adama Lubońskiego p. Edyta Poznaniak – Helak, Wicestarosta Powiatu Czarnkowsko–Trzcianeckiego p. Tadeusz Teterus, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Wieleniu p. Katarzyna Kędzierska, starszy wizytator KO w Poznaniu Delegatura w Pile p. Grzegorz Jan Maciuszko, p. Agnieszka Zuzanna Derleta Dyrektor Fundacji Języka i Kultury Polskiej w Bedford w Wielkiej Brytanii, Prezes Zarządu Głównego TPPW p. Tadeusz Musiał.
Listy intencyjne wystosowali: Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk, Poseł na Sejm RP Henryk Szopiński oraz Wojewoda Wielkopolski Agata Sobczyk.
Z rąk Prezesa TPPW nasza szkoła otrzymała honorową odznakę „Wierni Tradycji”, przyznawaną przez Zarząd Główny TPPW za zasługi w upowszechnianiu wiedzy i pamięci o Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919. Taką odznaką odznaczeni również zostali Joanna i Michał Ignaszakowie.
Po przemówieniach okolicznościowych zaprezentowana została książka „Rosko– moja mała Ojczyzna”, napisana nie przez profesjonalistów czy historyków, ale przez jej mieszkańców: uczniów, nauczycieli, zaproszonych do współpracy seniorów i liderów grup działających lokalnie. Ta publikacja to efekt projektu realizowanego przez naszą szkołę - Szkołę Podstawową im. Powstańców Wielkopolskich w Rosku wspólnie z Wydziałem Historii UAM w Poznaniu.
Poznaliśmy autorów tej książki.
Wśród uczniów są to:
Wiktoria Mąka, Zuzanna Dratwia, Oskar Pikula, Eryk Kupis, Mikołaj Nawrot, Ksawery Szczudło, Katarzyna Ławniczak, Urszula Skrzypska, Marcin Dębny i Szymon Frąckowiak.
Wśród dorosłych mieszkańców Roska:
Agnieszka Kulczycka, Teresa Matuszczak, Iwona Szylke, Bogusława Miechowiecka, Elżbieta Rybarczyk, Magdalena Plich, Dominika Janecka, Mirosława Włodarek i Marzena Frąckowiak.
Recenzentem książki i Pełnomocniczką Dziekana Wydziału Historii ds. współpracy ze szkołami jest prof. UAM dr hab. Agnieszka Jakuboszczak.
Opiekunem merytorycznym projektu i redaktorem książki jestdr. Karol Kościelniak z Pracowni Historii Wojskowej UAM w Poznaniu.Koordynatorką projektu i współredaktorką książki jest Violetta Wojtaś, nauczycielka historii.
Podziękowania skierowane zostały także w stronę sponsorów tej publikacji,których wsparcie nie tylko umożliwiło nam realizację planów, ale także umocniło wiarę w siłę wspólnoty i współpracy.
Ogłoszono także wyniki szkolnych konkursów. Koordynatorem konkursu plastycznego „Rosko–dawniej i dziś w fotografii” była p. Hanna Kujanek, laureatami konkursu zostali: Dorota Helak, Marta Nawrot, Mikołaj Jagła, Anastazja Madaj i Michał Rogalski. Odbył się także Szkolny Konkurs Literacki „List do Powstańca”, którego koordynatorem była p. Mirosława Włodarek, a laureatami zostali Lilianna Garstka i Michał Rogalski
„Historia ukryta w piosenkach” była mottem przewodnim tegorocznego Święta Patrona, koncertu-opowieści. Pieśń patriotyczna i narodowa towarzyszyła nam w czasie ponad tysiącletniej historii Polski, a najwięcej i najpiękniejszych utworów powstawało w trudnych momentach dziejowych. Pieśń jednoczyła Polaków i zagrzewała do boju. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych ma szczególną moc: jest źródłem wielu pięknych wzruszeń i radosnych przeżyć, wywołuje poczucie wspólnoty i jedności wśród śpiewających.
Na zakończenie uroczystości Dyrektor szkoły p. Roman Frąckowiak skierował podziękowania do wszystkich, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego wzniosłego wydarzenia.
Nie ulega wątpliwości, że treści przekazane w liturgii mszy, w tekstach i pieśniach były dla uczestników niezwykłą lekcją historii i patriotyzmu. Powstańcy zajmują szczególne miejsce w historii naszej małej ojczyzny. 25 lat temu – 7 lutego 2000 roku nasza szkoła otrzymała imię Powstańców Wielkopolskich. Wybór Patrona to hołd nas, współcześnie żyjących, oddany tym, którzy na szali położyli własne życie, życie w imię wolności. Ich poświęcenie nadal żyje w pamięci kolejnych pokoleń.
Violetta Wojtaś